Miami Music Festival – Saturday

Saturday, Dec. 12

THE MIAMI.COM SHOWCASE
TRANSIT TENT 1 @ Corner SE 8th St. & South Miami

8 pm – Dreaming In Stereo

9 pm – Jacob Jeffries

10 pm – Organicarma

11 pm – Alih Jey

Midnight – Adam Lasher Band

1 am – Mawon

THE RICK ROSS/MAYBACK MUSIC SHOWCASE
TRANSIT TENT 2 @ Corner SE 8th St. & South Miami

9 pm –  Magazeen

9:30 pm – Duce Pound

10 pm – Masspike Miles

10:30 pm – Scotti Boi

TRANSIT TENT 3
9th Street & South Miami

8 pm – The Monas

9 pm – Andy Pratt

10 pm – Michael “Mykel” McIntosh

11 pm – Tokyo Monster Control

Midnight – Isaac Blackman & The Love Circle

1 am – City of God

TRANSIT TENT 4
SE 8th St. & SE 1st Ave.

8 pm – Soul Stank

9 pm – Jedi Nemesis

10 pm – Gisselle Grayson

11 pm – Jr. Pinchers

Midnight – Adriane Arse

1 am – Prototype

FINNEGAN’S
401 SW 3rd Ave

8 pm – Scott DiCarlo

9 pm – J.D. Danner

10 pm – The Republik

11 pm – Big Suga

Midnight – Brilliant Mistakes

1 am – Spinlight City

HAVANA DREAMS
26 SW 8th St

8 pm – Ellen Bukstel

9 pm – Liane

10 pm – Palomino

11 pm – Giovy Jiminez

TRANSIT LOUNGE
729 S.W. 1st Ave

8 pm – Lonna Marie

9 pm – Sounds Like a Dream

10 pm – Static Moon

11 pm – The Vanguard

Midnight – The Aviation Orange

1 am – Sun Dry Cilo

2 am – City of Sirens

THE SESAC SHOWCASE
PATIO @ TRANSIT LOUNGE
729 S.W. 1st Ave

9 pm – Chris Syler

10 pm – Grecco Buratto    

11 pm – Habitat

Midnight – Arboles Libres

1 am – Thania Sanz

2 am – Los Hollywood

LOUNGE @ TRANSIT
729 S.W. 1st Ave

8 pm – Serena D.

9 pm – Sam Friend

10 pm – Mandy Burgan

11 pm – Sol Ruiz

Midnight – Johnny Rodgers

1 am – Shawn Snyder

BETTY WERIGHT PRESENTS. . .
JAPENGO @ 400 SE 2nd Ave

8 pm –  T J Stoval

8:45 pm  – Brady

9:30 pm  – Adriana Arce

10:15 pm – Azmar Jitterbug Donnell

11 pm  – Treeceelee

11 pm  – Slim Goodbody

12:30 am – Makeba the Diva

1:15 am  – Random

RED BAR
50 SW 10th St

8 pm – Antonia Jenae

9 pm – Scott Stone

10 pm – Anjouli Stars

11 pm – Nathalie Bretoneche

Midnight – Eric Stinnett

HARD ROCK CAFE
401 Biscayne Blvd

9 pm – Vicio Corazon

10 pm – Eljuri

11 pm – Yeras Park

Midnight – Juliana Barrios

1 am – La Paz

HARD ROCK LOUNGE
401 Biscayne Blvd

9 pm – Deanna Brown

10 pm – MAQ

11 pm – Stewart Lewis

Midnight – Hillary Johnson

1 am – Tristan Clopet And The Juice

THE DISCMAKERS SHOWCASE
TOBACCO ROAD – INSIDE
626 S Miami Ave

9 pm – Fancy Me Yet

10 pm – Autodrone

11 pm – Volume

Midnight – Indium

1 am – Faces of March

2 am – Selby

THE WHDR SHOWCASE
TOBACCO ROAD – OUTSIDE
626 S Miami Ave

9 pm – Stonefox

10 pm – Mindwalk Blvd

11 pm – Kelly O’Rourke

Midnight – Chaos Agent

1 am – Day Minus 7

2 am – Ghost of Gloria

THE SOUNDEXCHANGE SHOWCASE
ARTONECO @ MACY’S
2 W. Flagler Street

8 pm – Roxanna Alonso

9 pm – Adam 812

10 pm – Stephanie Carcache

11 pm – Leticia Wolf

Midnight – People From Venus

1 am – Brian Franklin and Rat Opera

2 am – Phoenix/Nebulin

ECCO – UPSTAIRS
168 SE 1 st Street

8 pm – Cornerstoners

9 pm – REIGN Entertainment

10 pm – The Benchwarmers Clique

11 pm – Military?

WAXY O’CONNORS – INDOOR
690 SW First Ct.

9 pm – Sunny Got Money

10 pm – Bridget & Luke

11 pm – Sarah Packiam

Midnight – Lai Si

1 am – Monica Vasquez

THE MYXER SHOWCASE
WAXY O’CONNORS  – OUTDOOR
690 SW First Ct.

8 pm – Stampede

9 pm – Roots Shakedown

10 pm – TBA

11 pm – Mixed Culture

Midnight – Joshua

1 am – Jahfe

GORDON BIERSCH
1201 Brickell Ave

9 pm – Matt Rein

10 pm – Zen The Band

11 pm – Beckham County Trainwreck

Midnight – Sixo

1 am – Alex Cuba

BLUE MARTINI
900 S Miami Ave

9 pm – Les Blachut

10 pm – Blue Fire

11 pm – Pangea

WALLFLOWER GALLERY
1201 Brickell Ave

9 pm – Life of Seals

10 pm – Daysleeper

11 pm – Price

Midnight – Monkey Village

1 am – A Show of Hands

MECCA
950 NE 2nd Ave

9 pm – Taylor Marvin

10 pm – Veronica Romeo

11 pm – The Big Bounce

Midnight – Brand Name Punk

1 am – Hep Cat Boo Daddies

2 am – Lisette Alea

THE INSIDE THE MUSIC BUSINESS SHOWCASE
MECCA VIBE
950 NE 2nd Ave

8 pm – Submission Red

9 pm – Giovy Jimenez

10 pm – Brian Franklin & Rat Opera

11 pm – Alejandra Alberti

Midnight – Jason Sweet Band

1 am – Dreaming In Stereo

2 am – Scotti Boi

LA GUARACHA
801 Brickell Bay Dr

9 pm – Leon “Foster” Thomas

10 pm – Kerwin Dubois

11 pm – Positive

Midnight – Modupe Onilu/Dayo BejideTrio

1 am – Chantal Esdelle & Moyenne

2 am  – Jean P Jam

Comments

Thanks for checking out our new site! We’ve changed a ton of stuff, and we’d love to know what you think.

Email feedback