Miami Music Festival – Friday

Friday, Dec. 11

THE MIAMI.COM SHOWCASE
Tent 1 @ Corner SE 8th St. & South Miami

8 pm – Coffee House Gypsies

9 pm – Phoenix/Nebulin

10 pm – Spinlight City

11 pm – Electric Piquete

Midnight – City Of God

1 am – Ex Norwegian

THE FLORIDA ENTERTAINMENT SUMMIT SHOWCASE
Tent 2 @ Corner SE 8th St. & South Miami

9 pm – G.M.A.S.H / Brady / Jay-R / Grim Reapa / AJ The R&B General

10 pm – Tavoria / Sho Zoe / Phatz / Webbz / Prime Legend

11 pm – Empress Raw / Nise / TL / Adela / Roccett

Midnight – Goons United By The New School / Mike G / Vito / D-League

TENT 3 @ TRANSIT LOUNGE
9th Street & South Miami

8 pm – Adam812

9 pm – DC3

10 pm – Sunny Got Money

11 pm – Monkey Village

Midnight – The Jim Ivins Band

1 am – Hiatus Road
 

TRINIDAD & TOBAGO PRESENTS MELANGE –
A Medley of Emerging National Talent
TENT 4 @ SE 8th St. & SE 1st Ave.

8 pm – Rizon / Russell Leonce

9:30pm  – Nadia Batson /  KIN Sibling Rivalry

11 pm –  Modupe Onilu / Dayo BejideTrio / Chantal Esdelle & Moyenne

12:30 am – Kerwin Dubois / Positive

FINNEGANS
401 SW 3rd Ave

8 pm – Jeano

9 pm – Eric Stinnet

10 pm – Scott Stone

11 pm – Anjuli Stars

Midnight – Vaughn Anthony

1 am – Prototype

HAVANA DREAMS
26 SW 8th St

8 pm Calahoney

9 pm Hillary Johnson

10 pm – Shawn Snyder

11 pm – SJ

Midnight  Vaughn Anthony

1 am – MAQ

THE ROLLING STONE SHOWCASE
TRANSIT LOUNGE @ 729 S.W. 1st Ave

9 pm – Blue Fire

10 pm – Radio Boxer

11 pm – Price

Midnight – Casing Finley

1 am – The Monas

2 am – The Adam Lasher Band

THE BMI SHOWCASE
PATIO @ TRANSIT LOUNGE
729 S.W. 1st Ave

9 pm – Alexander

9:45pm  – Fancy Me Yet

10:30 pm – Alex Cuba

11:15 pm – Jacob Jeffries

Midnight –  Awesome New Republic

THE LOUNGE @ TRANSIT LOUNGE
729 S.W. 1st Ave

8 pm – Alexandra

9 pm – Palomino

10 pm – Troy Anderson

11 pm – Leon “Foster” Thomas

Midnight  – Roland Grosscoors

1 am – Society Sound

JAPENGO
400 SE 2nd Ave

8 pm – Brazilian Voices

9 pm – Mariana Martin

10 pm – Johnny Rodgers

11 pm – Natalie Bretoneche

Midnight – Sun Dry Cilo

1 am – Sito

NBC6 SHOWCASE @ RED BAR
50 SW 10th St

8 pm – Lai-Si

9 pm – Adrienne

10 pm – Leticia Wolf

11 pm – Rachel Brown

Midnight  – Deanna Brown

THE MYXER SHOWCASE @ HARD ROCK CAFE
401 Biscayne Blvd

9 pm – Spred the Dub

10 pm – 4th Demension

11 pm – The Resolvers

Midnight – Jahfe

1 am – B-liminal

HARD ROCK CAFÉ LOUNGE
401 Biscayne Blvd

9 pm – Adrian

10 pm – Roxanne Lamendola

11 pm – Eric Vick

Midnight  – The Brilliant Mistakes

1 am – Matt Rein

TOBACCO ROAD – INSIDE
626 S. Miami Ave

9 pm – Giano Leads

10 pm – The Fantastic Five

11 pm – Aria Kamakaze

Midnight  -Tokyo Monster Control

1 am – Indium

2 am – Hate Machine

TOBACCO ROAD – OUTSIDE
626 S. Miami Ave

9 pm -Daysleeper

10 pm – Blunken

11 am – Zen The Band

Midnight – Venejer

1 am – Music Is A Weapon

2 am – A Show of Hands

ARTOCONECTO @ MACY’S
2 W. Flagler Street

8 pm – Taylor Marvin

9 pm – First Fall

10 pm – The Vanguard

11 pm – The Aviation Orange

Midnight  – Static Moon

1 am – Selby

2 am -Dear Dad, Yours Truly

ECCO LOUNGE
168 se 1 st Street

8 pm – Jorge Alfano

9 pm – La Paz

10 pm – Monica Vasquez

11 pm – Los Immigrantes Deportados

WAXY O’CONNORS – INDOOR
690 SW First Ct.

8 pm – Antonia Jenae

9 pm – Stephanie Carcache

10 pm – Gisselle Grayson

11 pm – Karina Iglesias

Midnight – Deangelo Redman

1 am – DaVinci

2 am – The Cornerstoners
 

UNIVERSITY OF MIAMI FROST SCHOOL OF MUSIC SHOWCASE
WAXY O’CONNORS – OUTDOOR
690 SW First Ct.

8 pm – MAQ

9 pm – Curryous

10 pm – Bridget & Luke

11 pm – Brand Name Punk

Midnight – Tristan Clopet And The Juice

1 am – Beckham County Trainwreck
 

GORDON BIERSCH
1201 Brickell Ave

9 pm – Leonardo Quintero

10 pm – Sabor Latino

11 pm – Local 34

Midnight – Eljuri

1 am – Veronica Romeo

BLUE MARTINI
900 S Miami Ave

9 pm – Josephina

10 pm – Remix

WALLFLOWER GALLERY
10 NE 3rd St

8 pm – Stewart Lewis

9 pm – Zewdy

10 pm – Shonie

11 pm – Sarah Packiam

Midnight – Cat Shell

1 am – Sam Friend

MEKKA
950 NE 2nd Ave

9 pm – Mixed Culture

10 pm – Jean P Jam

11 pm – Joshua

Midnight  – Super Sam

1 am – Buena Gente

MEKKA GODDESS
950 NE 2nd Ave

9 pm – Sol Ruiz

10 pm – Amanda Frank

11 pm – Amanda Drake & The Barnburners

Midnight  – Big Suga

1 am – Same Old Suspects

2 am – Jay Blues Band

MEKKA VIBE
950 NE 2nd Ave

9 pm – The Republik

10 pm – People From Venus

11 pm – Ghost Of Gloria

Midnight – La Paz

1 am – Vicio Corazon

2 am -SAN-T

LA GUARACHA
801 Brickell Bay Dr

9 pm –  Les Blachut

10 pm – Alex Nelson

11 pm – The Big Bounce

Midnight – Frame of Reference

1 am – Alejandra Alberti

2 am – City of Sirens

Comments

Thanks for checking out our new site! We’ve changed a ton of stuff, and we’d love to know what you think.
Email feedback