Miami Music Festival - Saturday

 

Saturday's schedule for the Miami Music Festival

Saturday, Dec. 12

THE MIAMI.COM SHOWCASE
TRANSIT TENT 1 @ Corner SE 8th St. & South Miami

8 pm - Dreaming In Stereo

9 pm - Jacob Jeffries

10 pm - Organicarma

11 pm - Alih Jey

Midnight - Adam Lasher Band

1 am - Mawon

THE RICK ROSS/MAYBACK MUSIC SHOWCASE
TRANSIT TENT 2 @ Corner SE 8th St. & South Miami

9 pm -  Magazeen

9:30 pm - Duce Pound

10 pm - Masspike Miles

10:30 pm - Scotti Boi

TRANSIT TENT 3
9th Street & South Miami

8 pm - The Monas

9 pm - Andy Pratt

10 pm - Michael "Mykel" McIntosh

11 pm - Tokyo Monster Control

Midnight - Isaac Blackman & The Love Circle

1 am - City of God

TRANSIT TENT 4
SE 8th St. & SE 1st Ave.

8 pm - Soul Stank

9 pm - Jedi Nemesis

10 pm - Gisselle Grayson

11 pm - Jr. Pinchers

Midnight - Adriane Arse

1 am - Prototype

FINNEGAN'S
401 SW 3rd Ave

8 pm - Scott DiCarlo

9 pm - J.D. Danner

10 pm - The Republik

11 pm - Big Suga

Midnight - Brilliant Mistakes

1 am - Spinlight City

HAVANA DREAMS
26 SW 8th St

8 pm - Ellen Bukstel

9 pm - Liane

10 pm - Palomino

11 pm - Giovy Jiminez

TRANSIT LOUNGE
729 S.W. 1st Ave

8 pm - Lonna Marie

9 pm - Sounds Like a Dream

10 pm - Static Moon

11 pm - The Vanguard

Midnight - The Aviation Orange

1 am - Sun Dry Cilo

2 am - City of Sirens

THE SESAC SHOWCASE
PATIO @ TRANSIT LOUNGE
729 S.W. 1st Ave

9 pm - Chris Syler

10 pm - Grecco Buratto    

11 pm - Habitat

Midnight - Arboles Libres

1 am - Thania Sanz

2 am - Los Hollywood

LOUNGE @ TRANSIT
729 S.W. 1st Ave

8 pm - Serena D.

9 pm - Sam Friend

10 pm - Mandy Burgan

11 pm - Sol Ruiz

Midnight - Johnny Rodgers

1 am - Shawn Snyder

BETTY WERIGHT PRESENTS. . .
JAPENGO @ 400 SE 2nd Ave

8 pm -  T J Stoval

8:45 pm  - Brady

9:30 pm  - Adriana Arce

10:15 pm - Azmar Jitterbug Donnell

11 pm  - Treeceelee

11 pm  - Slim Goodbody

12:30 am - Makeba the Diva

1:15 am  - Random

RED BAR
50 SW 10th St

8 pm - Antonia Jenae

9 pm - Scott Stone

10 pm - Anjouli Stars

11 pm - Nathalie Bretoneche

Midnight - Eric Stinnett

HARD ROCK CAFE
401 Biscayne Blvd

9 pm - Vicio Corazon

10 pm - Eljuri

11 pm - Yeras Park

Midnight - Juliana Barrios

1 am - La Paz

HARD ROCK LOUNGE
401 Biscayne Blvd

9 pm - Deanna Brown

10 pm - MAQ

11 pm - Stewart Lewis

Midnight - Hillary Johnson

1 am - Tristan Clopet And The Juice

THE DISCMAKERS SHOWCASE
TOBACCO ROAD - INSIDE
626 S Miami Ave

9 pm - Fancy Me Yet

10 pm - Autodrone

11 pm - Volume

Midnight - Indium

1 am - Faces of March

2 am - Selby

THE WHDR SHOWCASE
TOBACCO ROAD - OUTSIDE
626 S Miami Ave

9 pm - Stonefox

10 pm - Mindwalk Blvd

11 pm - Kelly O'Rourke

Midnight - Chaos Agent

1 am - Day Minus 7

2 am - Ghost of Gloria

THE SOUNDEXCHANGE SHOWCASE
ARTONECO @ MACY'S
2 W. Flagler Street

8 pm - Roxanna Alonso

9 pm - Adam 812

10 pm - Stephanie Carcache

11 pm - Leticia Wolf

Midnight - People From Venus

1 am - Brian Franklin and Rat Opera

2 am - Phoenix/Nebulin

ECCO - UPSTAIRS
168 SE 1 st Street

8 pm - Cornerstoners

9 pm - REIGN Entertainment

10 pm - The Benchwarmers Clique

11 pm - Military?

WAXY O'CONNORS - INDOOR
690 SW First Ct.

9 pm - Sunny Got Money

10 pm - Bridget & Luke

11 pm - Sarah Packiam

Midnight - Lai Si

1 am - Monica Vasquez

THE MYXER SHOWCASE
WAXY O'CONNORS  - OUTDOOR
690 SW First Ct.

8 pm - Stampede

9 pm - Roots Shakedown

10 pm - TBA

11 pm - Mixed Culture

Midnight - Joshua

1 am - Jahfe

GORDON BIERSCH
1201 Brickell Ave

9 pm - Matt Rein

10 pm - Zen The Band

11 pm - Beckham County Trainwreck

Midnight - Sixo

1 am - Alex Cuba

BLUE MARTINI
900 S Miami Ave

9 pm - Les Blachut

10 pm - Blue Fire

11 pm - Pangea

WALLFLOWER GALLERY
1201 Brickell Ave

9 pm - Life of Seals

10 pm - Daysleeper

11 pm - Price

Midnight - Monkey Village

1 am - A Show of Hands

MECCA
950 NE 2nd Ave

9 pm - Taylor Marvin

10 pm - Veronica Romeo

11 pm - The Big Bounce

Midnight - Brand Name Punk

1 am - Hep Cat Boo Daddies

2 am - Lisette Alea

THE INSIDE THE MUSIC BUSINESS SHOWCASE
MECCA VIBE
950 NE 2nd Ave

8 pm - Submission Red

9 pm - Giovy Jimenez

10 pm - Brian Franklin & Rat Opera

11 pm - Alejandra Alberti

Midnight - Jason Sweet Band

1 am - Dreaming In Stereo

2 am - Scotti Boi

LA GUARACHA
801 Brickell Bay Dr

9 pm - Leon "Foster" Thomas

10 pm - Kerwin Dubois

11 pm - Positive

Midnight - Modupe Onilu/Dayo BejideTrio

1 am - Chantal Esdelle & Moyenne

2 am  - Jean P Jam

Speak Up!